Obuwie z prawdziwej skóry zwierzęcej jest wygodne i ponadczasowe. Skóra, jak każdy naturalny surowiec, ma określone właściwości i parametry, które zmieniają się wraz z upływem czasu. Aby buty ze skóry służyły jak najdłużej, warto o nie odpowiednio dbać. Co szkodzi skórzanym butom? Jak sprawić, aby obuwie zachowało kształt i wygląd w trakcie długotrwałego użytkowania?
Zadbanie o buty ze skóry nie jest pracochłonne, a przynosi natychmiastowe efekty. O podstawowe zasady pielęgnacji i konserwacji obuwia skórzanego zapytaliśmy właściciela sklepu internetowego z obuwiem skórzanym Łukbut:
Przede wszystkim trzeba zapobiegać nadmiernemu przemakaniu butów. Zalecamy, aby od razu po zakupie je zaimpregnować, co stworzy niewidzialną barierę ochronną. Po wykonaniu kilku kroków i upływie około 15 minut trzeba dać butom wyschnąć w temperaturze od 15 do 30°C. Kolejny etap to kremowanie, które odżywi i zapobiegnie pękaniu cholewki. W przypadku butów sznurowanych należy wyjąć sznurowadła, ponieważ na języku skóra jest cieńsza i również wymaga natłuszczenia. O konserwacji butów trzeba pamiętać regularnie.
Po powrocie do domu najlepiej wyczyścić buty z użyciem czystej wody, nie zapominając o wyjęciu i wysuszeniu wkładek. Chociaż całych butów nie wolno prać w pralce, wkładki można wyprać z użyciem zwykłego proszku w temperaturze do 30°C. Aby uniknąć deformacji butów, nie wolno ich suszyć na grzejniku, w słońcu, czy suszarce, co grozi pękaniem. Warto używać też prawideł, które wygładzają marszczenia i przywracają kształt.
Zasady pielęgnacji obuwia skórzanego
Nowe damskie skórzane trzewiki, męskie trapery i każdy inny model butów wykonanych z tworzywa naturalnego najlepiej jest zaimpregnować przed pierwszym założeniem. Impregnacja zabezpiecza przed wilgocią i zabrudzeniami. Mimo że prawdopodobnie w czasie procesu produkcyjnego skóra została poddana hydrofobizacji, impregnat przedłuży właściwości wodoodporne i oddychające obuwia. Dodatkowo zabezpieczy buty przed blaknięciem w wyniku promieniowania UV. W czasie codziennego użytkowania butów warto korzystać z łyżki, aby nie psuć ich kształtu. Rekomendujemy również używanie środków pielęgnujących, takich jak pasty, kremy, woski i preparaty w aerozolu. Stworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry.