Pralnia chemiczna to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pralni wodnych. Dlaczego? Powód jest prosty: czyszczenie chemiczne nie ma sobie równych w kwestii wydajności i jakości usuwania trudnych plam z odzieży i tekstyliów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega proces prania chemicznego.
Czyszczenie chemiczne – etapy
Do czyszczenia chemicznego potrzebne jest odpowiednie zaplecze, w tym specjalne, drogie urządzenia, wyglądem przypominające zwykłe pralki. Na czym polega proces chemicznego czyszczenia różnych rzeczy? Kiedy przynosisz do pralni brudne ciuchy lub tekstylia, w pierwszej kolejności są one poddawane rutynowej ocenie. Pracownicy zakładu po obejrzeniu plam i zapoznaniu się ze specyfiką materiałów podejmują dalsze decyzje, jakich środków użyć oraz jakie programy prania zastosować.
Wyselekcjonowane pranie trafia do bębna pralki, w którym jest poddawane działaniu rozpuszczalnika. To substancja intensywnie oddziałująca na strukturę tkanin, powodująca rozpuszczenie tłuszczów, znajdujących się pomiędzy włóknami. Sam rozpuszczalnik jest wielokrotnie wykorzystywany w kolejnych cyklach, w ekonomicznym, zamkniętym obiegu. Po wyjęciu z pralki odzież lub tekstylia są prasowane i przygotowywane do odbioru.
Chemiczne pranie suche: co to jest?
Nie bez przyczyny czyszczenie chemiczne w pralniach określane jest zamiennie jako pranie na sucho. Zamiast wody, płynów piorących lub proszków w pralce wykorzystywane są rozpuszczalniki, które doskonale wywabiają nawet najtrudniejsze plamy z tłuszczu, sadzy, trawy lub barwników.
Ekspresowe pranie chemiczne
Ile czasu trwa cały proces chemicznego czyszczenia zabrudzonej odzieży? Profesjonalna pralnia chemiczna jest w stanie wykonać takie zlecenie w ciągu 2-3 godzin, w zależności od ilości prania i rodzaju plam. W najtrudniejszych przypadkach, gdy plamy są przestarzałe, zaschnięte i rozległe, czyszczenie trwa znacznie dłużej, o czym informuje pracownik pralni w momencie przyjmowania zamówienia.