Moda męska na specjalne okazje: garnitury, smokingi, fraki

Free-Photos / Pixabay

Specjalne okazje wymagają specjalnego stroju. W przypadku mężczyzn kluczowe są trzy elementy garderoby: garnitur, smoking i frak. Każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie oraz zasady dobierania dodatków. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni strój na ważne wydarzenia.

Garnitur – podstawa męskiej garderoby
Garnitur to podstawa męskiej garderoby, która powinna znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Dzięki niemu można stworzyć wiele różnych stylizacji, od formalnych po bardziej casualowe. Garnitur idealnie sprawdzi się na weselach, chrzcinach czy uroczystych kolacjach. Ważne, aby wybrać odpowiednio dopasowany model – marynarka powinna być dobrze skrojona, a spodnie lekko sięgać do butów. Oczywiście, dobrym wyborem będzie również garnitur szyty na miarę – wtedy mamy 100% pewność, że pasuje idealnie.

Do garnituru najlepiej dopasować klasyczną białą koszulę, a do tego dobrze sprawdzą się krawat lub muszka. W zależności od okazji, możemy wybrać mniej formalne dodatki, np. lekką tkaninę, która sprawdzi się w lecie, lub delikatne wzory na koszuli.

Smoking – elegancja na najwyższym poziomie
Smoking to już wybór zdecydowanie bardziej formalny niż garnitur. Idealnie nadaje się na uroczyste gale, bankiety oraz wieczorne przyjęcia. Charakteryzuje się „wygoloną” klapy, whichwidoczną satynową lamówką oraz jednorzędowymi guzikami. Do smokignu najlepiej dopasować białą koszulę z klasycznym kołnierzykiem, przylegającymi do ciała spodniami oraz gładkimi butami. Do tego dodajemy czarną muchę oraz klasyczną pochewkę. Smoking jest zdecydowanie strojem na wielkie okazje, wymaga jednak odpowiedniej postury oraz umiejętności zawiązania muchy.

Frak – najbardziej uroczyście z możliwych
Frak to już nieco zapomniany element męskiej garderoby, a szkoda, bo to właśnie on zapewnia najwięcej uroczystości. Z racji swojej ekstrawagancji, niemal zawsze kojarzy się z orkiestrą, beczką wina i tłumem eleganckich panów. Ten element garderoby powinniśmy mieć w swojej szafie, na wypadek wizyty na bale karnawałowe, koncerty galowe czy inne uroczystości.

Frak składa się z białej koszuli z fałdkami, klasycznych czarnych spodni z satynową lamówką, muszki, klasycznej pochewki, a do tego kurtka w kształcie litery T z dwoma rzędami guzików przez przód oraz zielenią na końcu. Wiemy, że brzmi to skomplikowanie, ale efekt końcowy jest wart każdego trudu.

Podsumowanie
Oto kilka podstawowych zasad, które warto mieć na uwadze, dobierając stroje na specjalne okazje:

– Na co dzień nosimy garnitur, na uroczystości smokign, na bale karnawałowe i inne galowe okazje – frak.
– Stroje te powinny być dobrze dopasowane do figury oraz właściwie wybrane pod kątem okoliczności.
– Do garnituru warto dobrać klasyczną białą lub beżową koszulę, krawat lub muszkę oraz eleganckie buty.
– Smoking to jednorzędowy garnitur z wygoloną klapą oraz białą koszulą, do którego dobieramy czarną muchę i klasyczną pochewkę.
– Frak to najbardziej uroczysty ze strojów, który powinien znaleźć się w garderobie każdego Gentelman’a.