Wysłodki burczane a zdrowie zwierząt

Couleur / Pixabay

Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, że prawidłowe żywienie zwierząt przynosi wymierne korzyści. Wówczas to zwierzęta są zdrowe oraz szybko rosną, co w efekcie sprawia, że gospodarstwo przynosi duże zyski. Sprawdzonym produktem dla wielu zwierząt hodowlanych są wysłodki buraczane.

Czym charakteryzują się wysłodki z buraków?

Jak wskazuje nazwa produkt ten powstaje w wyniku przerobu buraków cukrowych. Ze względu na dużą zawartość białka, wapnia oraz włókna pokarmowego stanowi on bardzo wartościową karmę dla wielu zwierząt hodowlanych.

Wysłodki z buraków zawierają bardzo dużą ilość węglowodanów, takich jak polisacharydy: celuloza, pektyny, ligniny oraz hemiceluloza. Wapń oraz potas to kolejne, wartościowe składniki, które przemawiają za tym, aby je podawać zwierzętom.

Istotną zaletą wysłodków buraczanych niemelasowanych jest to, że nie zawierają one cukru oraz skrobi. Dzięki temu nie powodują nadpobudliwości u zwierząt. Ze względu na bogaty skład każdy hodowca powinien rozważyć je w diecie hodowanych zwierząt.

Wysłodki niemelasowane a dobre zdrowie zwierząt

Podawanie buraczanych wysłodków przynosi mnóstwo korzyści dla każdej hodowli. Ich dużą zaletą jest to, że wpływają korzystnie na profilaktykę układu pokarmowego oraz oddechowego.

U zwierząt gospodarskich, wysłodki regulują ph żołądka, pozytywnie wpływają na procesy trawienne, a dzięki wolno uwalniającej się energii, nie powodują stanów wzmożonego niepokoju. Zastąpienie części podawanych pasz zbożowych wysłodkami buraczanymi niemelasowanymi jest bardzo dobrym pomysłem. Skutecznie redukują one poziom skrobi i dzięki temu obniżają u krów ryzyko pojawienia się kwasicy żwacza.

Jak wiadomo mnóstwo zwierząt gospodarskich zapada na pylicę, którą bardzo często powodują nadmiernie pylące pasze. Tej niebezpiecznej choroby może uniknąć jeśli w diecie zwierząt znajdują się wysłodki z buraków. Karma ta bowiem nie pyli i w związku z tym doskonale nadaje się do spożycia przez wszystkie osobniki borykające się z kłopotami z układu oddechowego.

Ważne jest to, aby wysłodki były podawane zwierzętom w odpowiednich ilościach. Istotną zaletą tej wartościowej karmy jest również smakowitość. Dzięki temu jest ona bardzo chętnie konsumowana przez wszystkie zwierzęta. Nie tylko poprawia ona smakowitość innych pasz objętościowych i treściwych, lecz również powoduje szybki wzrost zwierząt oraz wcześniejszą gotowość do reprodukcji. Przekłada się to bardzo pozytywnie na dobre wyniki hodowli, a w szczególności wówczas, gdy chodzi o krowy mleczne. Wdrożenie do ich diety odpowiedniej ilości wysłodków z buraków sprawia, ze dają one dużo więcej mleka.

Wysłodki buraczane – wartościowa karma dla wielu zwierząt.

Wysłodki buraczane niemelasowane to karma którą można podawać koniom, krowom, owcom oraz trzodzie chlewnej. Jest to doskonała pasza przede wszystkim dla loch prośnych. Młodsze loszki mogą jeść wysłodki praktycznie bez ścisłych ograniczeń. Ich właściwe dozowanie doskonale wpływa na potencjał energetyczny tych zwierząt.

Niezwykle ważne jest, aby zakupione wysłodki przechowywać w odpowiednich warunkach. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wysłodki suche, które to są łatwe w magazynowaniu. Są one dostępne w sprzedaży przez cały rok, zatem nie trzeba robić zapasów.