DSC_0482

Historia pięknego Jaworowego Dworu

DSC_0482

Dwór został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku w klasycystycznym stylu szlacheckich dworków polskich przez rodzinę Jaworskich pieczętującą się herbem “Oksza” – (biały topór na czerwonej tarczy).

W okresie XIX –wiecznych powstań narodowych Jaworscy, jak większość patriotycznych rodów szlacheckich, brali czynny udział w walce z zaborcą. Jedni cżłonkowie rodu polegli w walkach o niepodległość, inni – by uniknąć prześladowań ze strony rosyjskiego okupanta – wyemigrowali. Odtąd pozycja i sytuacja materialna rodu ulegała stopniowemu pogorszeniu.
Niepokoje czasów powstań odcisnęły również swe piętno na zabudowaniach dworskich, co (np. ślady pożarów) odkryto w trakcie ich późniejszej odbudowy.

W początkach XX wieku majątek Jaworskich został rozparcelowany, a dwór sprzedany spółce okolicznych gospodarzy.W 1929 r. decyzją starosty w Płońsku, dwór wraz z sześcioma morgami ziemi został wykupiony przez Skarb Państwa i od 1930 r. użytkowany jako dom opieki dla osób starszych.

Kolejna wojenna zawierucha tez nie omineła tego majątku. W 1942 dwór został przejęty przez Niemców. Do 1944 działała w nim szkoła Hitlerjugend, a następnie stworzono w nim magazyn wojskowy Wehrmachtu.

W 1945 r. w ocalałym dworze zorganizowano szkołę podstawową dla miejscowych dzieci, która funkcjonowała w nim do 1972 roku. Brak funduszy na remonty i stale pogarszający się stan dworu zmusił władze do przeniesienia szkoły w inne miejsce, a decyzją Rady Gminy Zakroczym postanowiono zrujnowany obiekt rozebrać.
Do 1984 r. zabytkowy zespół dworkowo-parkowy pozostawał bez opieki, ulegając dalszej dewastacji do niemal całkowitej ruiny.

W 1984 r. dwór nabyli Bożena i Marek Szok. Dzięki ich staraniom obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Od tej pory pod nadzorem Konserwatora Zabytków prowadzono odbudowę dworu uwzględniającą zachowanie jego pierwotnej formy. Pracę zakończono w 1993 r.

“Jaworowy Dwór” – od nazwiska pierwszych właścicieli, został otwarty jako miejsce spotkań i konferencji oraz szkoleń dla firm. Miejsce to cieszy się nieprzerwanie ogromną popularnością, głównie dzięki panującej tu ciepłej i domowej atmosferze i – co nie jest bez znaczenia – wykwintnej kuchni.

Wedle tradycji Dwór otacza pięknie zagospodarowany park z liczącym sobie czterysta lat dębem – pomnikiem przyrody, stawem, zabytkowymi wiatrakami, który otula ciszą i spokojem wszystkich przebywających tu Gości.

http://www.jaworowydwor.pl/

https://www.facebook.com/jaworowy.dwor

AboutBS

Komentarze Facebook: