0162

FACE TO FACE: Lukas Dziewic Photography – WYWIAD

Piszą o nim strony takie jak whitezine.com, www.trendhunter.com. Jego sesje możemy zobaczyć między innymi w Dilemmas Magazine, bądź na jego oficjalnym profilu http://www.behance.net/lukasdziewic.

Opisując w dwóch słowach? Łukasz Dziewic.

Być może przez jego skromność wiemy tylko tyle, że kocha fotografię. Nic odkrywczego, w końcu jest młodym, zdolnym fotografem. Wszędzie go pełno, a my tak naprawdę niewiele o nim wiemy. By dowiedzieć się więcej o jego pasji namówiłam go na krótki wywiad. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi co ma dopowiedzenia tak samo jak ja.

1 ) Wszędzie podkreślasz, że fotografowanie to Twoja pasja. Kiedy tak naprawdę zaczęła się Twoja przygoda i dlaczego akurat to ?

Fotografia pojawiła się bardzo wcześnie w moim życiu. To wszystko dzięki mojemu ojcu, który naprowadził mnie na to hobby. Z czasem, fotografia zaczęła mnie coraz bardziej interesować, i kolokwialnie mówiąc: „jarać”. Dlaczego to? No cóż, potrafisz sobie wyobrazić mnie w czymś innym? Dzięki niej mogę wyrazić siebie w taki sposób w jaki chcę.

2 ) No właśnie … pasja czy zawód ?

Przede wszystkim pasja. A, że przy okazji mogę na tym (czasem) zarobić, to swoją drogą.

3 ) Co Ci się najbardziej podoba w pracy fotografa?

Będąc fotografem, poznaje się naprawdę dużo ludzi. Niektóre kontakty trwają wiele lat, wynikają z nich przyjaźnie. Ludzie inspirują mnie, dają mi tak zwanego kopa do działania. Bez nich nie byłoby moich zdjęć. Dlatego to właśnie oni są tym, co najlepszego może mnie spotkać.

Kolejną istotną kwestią jest wyrażanie siebie za pomocą odpowiednich ujęć, emocji;  tworzenie czegoś nowego. Nie muszę nic mówić. Chciałbym, by ktoś spojrzał na moje zdjęcie i wiedział, z jaką osobą ma do czynienia.

4 ) Jak opisałbyś Twój styl fotografii?

Ciężko mi określić mój styl fotografii, ciągle na niego pracuję, wciąż eksperymentuję i szukam siebie.

Powiem szczerze, że rzadko kiedy można spotkać mężczyznę – fotografa, który ma tak dobre oko do sesji „fashion” 😉

5 ) Jak pracuje Ci się z modelkami ??

Nie ukrywam, że lepiej pracuje mi się z modelkami niż z modelami, ale to chyba przez to, że z pracą z mężczyznami nie mam aż takiego doświadczenia (co nie oznacza, że nie chcę i nie będę z nimi współpracować). Wydaje mi się jednak, że to kobiety bardziej wczuwają się w to całe pozowanie, oddawanie uczuć i lepiej czują się przed obiektywem.

6) Preferujesz „zwykłe” sesje, a co z aktami?

Mówi się, że do niektórych rzeczy trzeba dojrzeć, dorosnąć. Z tym jest podobnie. Dopóki nie wymyślę, nie dopracuję czegoś dobrego, nie zamierzam się do tego zabierać. Aczkolwiek w głowie mam już kilka pomysłów, tylko czekam na odpowiedni moment, do ich realizacji, by wprowadzić je w życie.

7 ) Najlepsze zdjęcie, jesteś w stanie wybrać 1 spośród wszystkich ?? To, z którego jesteś zadowolony na więcej niż 100% ??

Jest to bardzo ciężkie. Im więcej zdjęć robię, tym większy mam do nich sentyment. Nadal uważam, że wiele im brakuje, do tego, jak to nazwałaś: „więcej niż na 100%”, jednak nie ukrywam, że im dłużej robię zdjęcia, tym te coraz nowsze, coraz bardziej mi się podobają. Im dalej w to brnę, tym bardziej czuję się, przysłowiowo: lepszy.

8 ) Gdybyś miał możliwość wybrać jedną modelkę (polską bądź zagraniczną) Którą byś wybrał i dlaczego?

To bardzo ciężkie pytanie. Nie jestem w stanie sprecyzować, wybrać tej jedynej. Jest oczywiście kilka tych, które cenię i chciałbym sfotografować ( Freja Beha Erichsen, Agyness Deyn, Anja Rubik, Lara Stone, Natalia Vodianowa, Zuzanna Bijoch, Liya Kebede, itd.), ale na razie mogę sobie o nich pomarzyć.

9 ) Co sądzisz o rynku fotografii mody w Polsce?

Coraz więcej ludzi robi zdjęcia. Aparat może mieć już każdy. Fotografia stała się powszechna, popularna, pojawia się na każdym kroku praktycznie każdego człowieka. Co za tym idzie, i jest drugą stroną medalu, bardzo ciężko wybić się, chociażby w Polsce. Trzeba naprawdę bardzo dużo pracować, i poświęcić się tej pasji w pełni, by móc być z siebie zadowolonym.

10 ) Opowiedz nam o swoich sukcesach. Te które wymieniłam na początku to tylko namiastka. Wiemy, że jest ich więcej …

Nie ma czym się chwalić… 🙂
Nie są to takie sukcesy, z których jestem dumny. Wiele przede mną.
Więc bardzo skromnie mówiąc: jeszcze o mnie usłyszycie 😉

11) Czy jest coś czym się zajmujesz w wolnym czasie oprócz fotografowania ? Czym się interesujesz ? Co studiujesz ?

Bardzo lubię gotować. Po sesji – czas na dobry posiłek, tak więc, zamykam się w kuchni i oddaję się wymyślaniu coraz to nowszych, bogatszych w składniki potraw. Lubię też odprężyć się przy dobrej muzyce, filmie.

12) Plany na najbliższą przyszłość …

Będę robił to, co dotychczas. Praca, praca, odpoczynek, i dalej: praca. Do tego, planuję łyknąć kolejną dawkę inspiracji podczas podróży do Paryża.

13 ) Twoje motto ?

Nie ma rzeczy niemożliwych.
Chcieć to móc.

14 ) W którym rodzaju fotografii się odnajdujesz (jakie zdjęcia najbardziej lubisz robić)?

Zdecydowanie w fotografii modowej, portretowej.

15 ) Fotografowie raczej rzadko pojawiają się przed obiektywem, są raczej anonimowi, jak z tym jest u Ciebie? Fotograf i model w jednym?

Nie uciekam przed obiektywem. 🙂 Ale zdecydowanie wolę stać za obiektywem, nie – przed nim.

16 ) Jakiego sprzętu używasz?

Canon 5d mark II

17 ) Jaki jest Twój stosunek do komputerowej obróbki zdjęć ?

Obróbka komputerowa oczywiście nie jest mi obca. Jestem przeciwnikiem zmieniania otaczającej nas rzeczywistości, czy wizerunku osoby fotografowanej. Ale, by dane zdjęcie wyglądało estetyczniej, na bardziej dopracowane, poprawia się co nieco tu, czy tam. Wszystko jednak w granicach zdrowego rozsądku.

Dziękuję serdecznie. Życzę jeszcze więcej sukcesów!

A Was zapraszamy serdecznie do naszej galerii.

text, Joanna Krawiec, fot. Łukasz Dziewic

AboutBS

Komentarze Facebook: